Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Bağırsak Yetmezliği ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Çocuğum hep TPN ile mi beslenecek?

Bağırsak Yetmezliği ve Rehabilitasyon Merkezimizin amacı hastalarımızın büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan kaloriyi ağız ya da beslenme tüpleri aracılığıyla almasını sağlamaktır. Bu süreçte bağırsağın kalan kısmının adaptasyonu için ilk aşamada beslenme damardan beslenme yolu ile desteklenmektedir. Hatta bazen ağızdan yada beslenme tüpleri ile beslenmeyi tolere edemeyen hastalarda sadece TPN ile izlem yapılmaktadır. İzlemde yapılabiliyorsa ya da gerekiyorsa uzatma ameliyatı yapılıp TPN ile beslenmenin zaman içerisinde kesilmesi planlanmaktadır. Sonuç olarak hedefimiz TPN bağımsız bir yaşam sağlamaktır. Ancak bunun garantisi veya azaltılma süreci ile bilgi vermek doğru değildir.

Çocuğum tamamen iyileşek mi?

Hedefimiz hastaneden bağımsız bir yaşam sunmaktır. Bu durum her hasta için bireyseldir. Hastanın önceden geçirdiği ameliyatlar sonucu mevcut bağırsak durumu sonucu etkilemektedir.

Her hastaya uzatma ameliyatı yapılıyor mu?

Uzatma ameliyatı tüm hastalara uygulanamamaktadır. Bu özel ameliyat için bebeğinizin bağırsak genişliğinin 4cm’nin üzerinde olması gerekmektedir. Uzatma ameliyatı için yeterli genişlik olmadığı durumlarda uzatma ameliyatı öncesi bağırsak genişliğini arttırıcı öncü ameliyatlar yapılmaktadır. Bazı hastalarda ise ağızdan ve damardan beslenme ile bağırsağın büyümesi sağlanıp hastanın uzatma ameliyatına ihtiyacı bile kalmamaktadır.

Hastanede ne kadar süre kalacağız?

Hastanede yatış süresi hakkında kesin bir bilgi veremiyoruz. Hastanın yatış süresi, mevcut bağırsağın uzunluğuna, kalan bağırsağın özelliklerine göre değişiklik göstermekte ve bağırsak adaptasyonu da bu özelliklere bağlı olarak değişmektedi